It’s finally Nappie Time!

NAPPIE AWARDS UPDATE

Nappie Finals voting will begin at noon on Wednesday, June 3 and will conclude at midnight on June 28 at votenappies.com. You can vote once per day per category. The first time you vote you must register with your email address.

The winners will be announced in late July.

We have not made a decision on the ceremony yet, as we will have to see if it will be possible to adhere to social distancing guidelines, but we will still be giving out banners to the winners even if we are not able to have the ceremony, and we will still have our annual Readers’ Choice Awards issue. We also have some fun back-up plans in mind too for the ceremony should we not be able to have it at the Saenger. But we hope to be back at the Saenger with all of you, of course!

We do our best to make sure names are spelled correctly, but the voters enter in the names, so some times a few slip by us. If you have a spelling correction, please email nappie@lagniappemobile.com with the subject line Spelling Correction, and we will get it updated.

We now present the 2020 Nappie Awards Finalists…

ARTS

Best Local Painter
Ardith Goodwin
Devlin Wilson
Ginger Woechan
Lucy Gafford
Molly Dolan
Sarah Otts
Stewart Heath

Best Local Sculptor
April Livingston
Bertice McPherson
Bruce Larsen
Frank Ledbetter
Marty Burrow
Phillip Counselman

Best Local Graphic Design Artist
Courtney Crowe
Heath Vester
James Currie
Marie Katz
Mattgraphy
Sidney Gascon

Best Mixed Media Artist
Ardith Goodwin
Catchot Coastal Creations
Chris Cumbie
Lilly Cumbie
Marty Burrow
Stewart Heath

Best Art Gallery
Alabama Contemporary Art Center
Ashland Gallery
Innova Arts
Lupercalia Art Society
Sophiella Gallery
Stewart Heath Gallery

Best Museum
Bellingrath Gardens & Home Museum
Exploreum Science Center
History Museum of Mobile
Mobile Carnival Museum
Mobile Museum of Art
USS Alabama – Battleship Park

Best Theatre Group
Joe Jefferson Players
Mystic Society of Rocky Horror
A to Z Productions
Chickasaw Civic Theatre
Theatre 98
South Baldwin Community Theatre

Best Children’s Theatre Group
Bay Area Performing Arts
Eastern Shore Repertory Theater
Playhouse in the Park
St. Paul’s Players
Sunny Side Theater
The PACT

Best Play or Performance of the Year
A Gentleman’s Guide to Love and Murder, Chickasaw Civic Theatre
Godspell, Theatre 98
Guys and Dolls, Chickasaw Civic Theatre
Matilda, JJP
Rocky Horror Picture Show, Mystic Society of Rocky Horror
The Rocky Horror Show, A to Z Productions
The Graduate, JJP

Best Play or Performance of the Year – Children’s
25th Annual Putnam County Spelling Bee, Mary G. Montgomery High School
A Christmas Carol, Playhouse in the Park
Beauty and the Beast, SST
Frozen, The PACT
School of Rock, The PACT
Scrooge the Musical, BAPA

Best Local Actor
Brandon M. Caten
Jacob Morris
Kensey LaCroix
Lillian Odom
Lisa Costa
Zac West

Best Local Comedian
Cheyenne Kinzer Gates
Chris Singleton
Compton J Smith
Kelly Teague
Shay Kitt
The Govna

Best Local Dancer
Chloe Theriot
Destinee Richardson
Eleanor Stewart
Meredith Hamrick
Tyrone Reese
Zachary Miller

Best Local Theatrical Singer
Annabelle Steele
Brandon M. Caten
Caroline Williams
Jacob Morris
Lillian Odom
Shanna Stoker

Best Arts Event
AIGA Flourish Design Conference
Fairhope Arts & Crafts Festival
Fairhope Film Festival
LoDa Artwalk
Mobile Art Council Art Throwdown
Theatre on the Bluff, Fairhope

CITY LIFE

Best Mobilian Right Now
Chief Slacambamarinco IV
Ginger Woechan
Hunter Rodriguez: The Can Man
Mayor Sandy Stimpson
Uncle Henry
Virginia Guy

Best Baldwinian Right Now
Anne Dorman
Brandon M. Caten
Crystal Cherney
Hayley Maulsby
Lynn Oldshue
Mayor Karin Wilson

Quintessential Mobilian
Chief Slacambamarinco IV
Delane Bond
Fred Richardson
James West
Juanita Smith
Preston Griffith

Quintessentially Baldwin
Ben Trione
Herb Malone
Pete Blohme
Tony Kennon
Winston Groom
Zana Price

Best Mobile Police Officer
Officer Bunky Bishop
Officer Deron McMichael
Officer Frank Collier
Officer Jeremy March
Officer Michael Anderson
Officer Rashaud Grayson

Best Mobile Firefighter
Andy Morgan
Bradley Zirlott
Chase Ludlam
Matt Graham
Richard Miller
Tony McCarron

Best Annual Fundraising Event
American Cancer Society Chili Cook-off
Bras for a Cause Gulf Coast
Downtown Cajun Cook-off
Junior League of Mobile Christmas Jubilee
Mobile SPCA Giant Rummage Sale
Ronald McDonald House Little Black Dress

Best Hotel
Hampton Inn and Suites- Downtown
Malaga Inn
The Admiral
The Battle House
The Grand Hotel
The Riverview

Best High School Marching Band
Alma Bryant High School
Baker High School
Leflore High School
Mobile Christian
Saraland High School
Satsuma High School

Best Mardi Gras Parading Society
Crewe of Columbus
KOR
Mystic Stripers
Mystics of Time
Order of LaShes
Order of Polka Dots

Best Mardi Gras Marching Society
Cain’s Merry Widows
Dauphin Street Drunks
Skeleton Krewe
Squirrels of Bienville (SOBs)
The Mistresses of Joe Cain
Wild Mauvillians

Best Mardi Gras Ball/Reception
Crewe of Columbus
Krewe of Mullet Mates
Mobile Mystics
Neptune’s Daughters
Order of Osiris
Order of Polka Dots

Best Mardi Gras Organization – Baldwin
Apollo’s Mystic Ladies
Knights of Ecor Rouge
Krewe of Mullet Mates
Maids of Jubilee
Mystics of Pleasure
The Shadow Barons

Coolest Church/House of Worship
CityHope Mobile
Dauphin Way United Methodist
Destination Church
Gospel Way
Harvest Church
The Outpost Church

Best Clergyman/Pastor/Spiritual Leader
Father Mark Neske, Holy Family Church
Pastor Alan Floyd, Cottage Hill Baptist
Pastor Jeff Givens, Outpost Church
Pastor Josh Sullivan, CityHope
Pastor Kevin Cooley, Harvest Church
Pastor Scotty Scott, Gospel Way Church

Best Place to take Out-of-Towners (Attraction)
Bellingrath Gardens & Home
Bienville Bites Food Tour
History Museum of Mobile
Mobile Carnival Museum
Perdido Queen Dinner Cruise
USS Alabama

Best Place to take Out-of-Towners (Restaurant)
Dauphin’s
Dick Russell’s BBQ
Felix’s
Perdido Queen Dinner Cruise
Royal Scam
Wintzell’s

Coolest Apartment Community
Meridian at the Port
Old Shell Lofts
Olde Oak Apartments
One Ten Student Living
The Crossings at Cottage Hill
Wheeler Lofts, Downtown Mobile

Coolest Retirement Community
Brookside
Little Sisters of the Poor
Somerby
The Brennity at Fairhope
University Oaks
Westminster Village

Best Local Company to Work For
Express Employment Professionals
FTZC
Hargrove
Maloney Lyons LLC
MCG Workforce Solutions
Rihner, Gupta & Grosz Cardiology

Best Local College
Bishop State Community College
Coastal Alabama Community College
Remington College
Spring Hill College
University of Mobile
University of South Alabama

Best Local College Professor
Alan Chow, Marketing & Quantitative Methods,USA
Brian Payne, Emergency Medical Services, USA
Catherine Cooper, Radiologic Sciences, USA
John Cochran, Music, Coastal Alabama Community College
Susan Ferguson, Education, USA
Thomas Shaw, Education USA

Best Local Athlete*
*We will declare both amateur and professional winners in this category.
Chisom Ogbonna/AFC Mobile
Claire Frasier Bolton/Track
Ethan Hearn/Baseball
Jimmie Ward/Football
Lamical Perine/Football
Presleigh Montolvo/Track and Football

Mobile’s Most Adorable Dog*

*This category received the most votes of any category in Nappie history. As such, we decided to extend it to the Top 12. Finalists, we will be emailing you for a cute photo of your pooch to place above their names on the ballot. Or you can go ahead and email it to nappie@lagniappemobile.com. We will need them by Wednesday, May 27.

Bailey/Brandon Caten
Belle/ Amanda Chavers
Domino/Kristin Nicole
Echo/Dwyer and Lillian Duke
Ernie/Cassie Franks
Mordi/Shoshana Treichel
Nismo/Sami Bui
Pepper/Breck and Jane Bartlett Pappas
Pepper/Lola Bells
Shirley/Jessica McGee
Tick/Hannah Thomas
Willie/Gabe Tipton

Best Animal Rescue Organization
ARF
Azalea City Cat Coalition
Friends of Mobile Animal Shelter
Krewe de Rescue
Mobile SPCA
Port City Hope Animal Rescue

You are so Mobile if…
you have seen the Crichton Leprechaun
you know how to pronounce it
you know what the Dolly Parton Bridge is
you take the Causeway
you take your dog to a bar
you think the four seasons are Mardi Gras, Hurricane, Football and Christmas

Nappie Category 2021
Best Director
Best Dog Friendly Bar
Best New Small Business
Coolest Nurse
Most Adorable Cat
Best Principal
Best School Counselor

EATS AND DRINKS

Best Overall Restaurant
Briquette’s
Butch Cassidy’s
Felix’s Fish Camp
NoJa
Pour Baby
The Royal Scam

Best New Restaurant
Jade Flames
Kitchen on Main
Mo Bay Beignet Co.
SoCu
Squid Ink
The Hummingbird Way
The Spiffy Fox

Best Eastern Shore Restaurant
Boudreaux’s Cajun Grill
Camellia Café
Dragonfly Food Bar
Kitchen on Main
Southwood Kitchen
Sunset Pointe at Fly Creek Marina

Best Beach Restaurant
Anchor Bar & Grill
Bahama Bob’s Beach Side Café
Fisher’s
Flora-Bama Yacht Club
LuLu’s
Sea N Suds
The Gulf

Best Chef
Chris Rainosek and Josh Lear, The Noble South
Dorothy Overstreet, Kitchen on Main
Duane Nutter, Southern National
GJ Berwick, The Blind Mule
Jeremy Penton, The Royal Scam
Jim Smith, The Hummingbird Way
Troy Kline, Sunflower Café

Best Atmosphere
C’est Le Vin
Dauphin’s
NoJa
Pour Baby
Ruth’s Chris
Southern National

Most Innovative Menu
Cereal Killer
Dragonfly Food Bar
Southern National
Squid Ink
The Noble South
Von’s

Best Outdoor Dining
Bluegill
Boudreaux’s Cajun Grill
Ed’s
Heroes Sports Bar – West Mobile
Sunset Pointe at Fly Creek Marina
The Cheese Cottage

Best Home Cookin’/Soul Food
Big Time Diner
Bob’s Downtown Restaurant
Dew Drop
Judy’s Place
Mama’s on Dauphin
Mary’s Southern Cooking

Best Server
Brandon Carmichael, Moe’s BBQ Downtown
Clarissa Roussos, Butch Cassidy’s
Ginni Varnes, Callaghan’s
Karis McCants, The Spiffy Fox
Tiffany Grubb, The Pier Bar and Grill
Will Brett, The Sunflower Café

Best Overall Service
Felix’s Fish Camp
NoJa
Pour Baby
Ruth’s Chris
Stevie’s Kitchen
The Royal Scam

Best Dessert
Delish Desserts
Guncles
Mo Bay Beignet Co.
Pour Baby
Something Sweet Bake Shop
Southern Sweet Delights
Stevie’s Kitchen

Best Restaurant Wine List
C’est Le Vin
Dauphin’s
NoJa
Pour Baby
Red or White
Ruth’s Chris

Best Wings
Baumhower’s Victory Grille
Buffalo Wild Wings
Butch Cassidy’s
Heroes Sports Bar
Smac’s Shack Food Truck
WeMo’s

Best Chicken Fingers
Butch Cassidy’s
Foosackly’s
Goldfingers
Heroes
Raising Cane’s
Zaxby’s

Best Place to Eat Healthy
1031 Meals
FOY
Port City Preps
Redbar Espresso & Market
The Sunflower Café
Zoe’s Kitchen

Best Ice Cream/Yogurt/Gelato
Brodie’s Cream & Bean
Cammie’s Old Dutch
Cowbell Rolled Ice Cream
PCR Ice Cream Café
Serda’s
Snow Zone Mobile
Whit’s Frozen Custard

Best Lunch Spot
Bob’s Downtown Restaurant
Café 219
Dick Russell’s BBQ
Roosters
The Royal Scam
The Spiffy Fox

Best Eastern Shore Lunch Spot
Bay Breeze Café
Cheryl’s Café and Market
Dragonfly Food Bar
East Shore Café
Panini Pete’s
The Sunflower Café

Best Wine/Gourmet Shop
a la cork (Pour Baby)
Andree’s
Domke
Red or White
Southern Napa
The Cheese Cottage

Best Wine Selection – Retail
a la cork (Pour Baby)
Domke Market
Greer’s
Piggly Wiggly
Red or White
Rouse’s

Best Beer Selection – Retail
Bebo’s Springhill Market
Cottage Hill Package
Fresh Market
Greer’s Downtown Market
Piggly Wiggly
Rouse’s

Best Annual Food Event or Cook-off
American Cancer Society Chili Cook-off
Bay Area Brunch Fest
Downtown Cajun Cook-off
Fairhope Rotary Steak-off
Feeding the Gulf Coast’s Annual Chef Challenge
Greek Fest

Best Food Truck
Bama Bob’s BBQ
Jade Flames
Smac’s Shack Food Truck
Smokin’ Gringos
The Hotdoggery
Yellowhammer Coffee

Best Gumbo
Catfish Junction
Lafayette’s
Stevie’s Kitchen
The Blind Mule
The Royal Scam
Wintzell’s

Best Sushi
3 Flavors
Chuck’s Fish
Master Joe’s
Rice
Rock n Roll Sushi
Wasabi

Best Bakery
Bake My Day
Flour Girls
Guncles
Pollman’s
Sally’s Piece of Cake
Southern Sweet Delights

Best Wedding Cakes
Cakes by Judi
Couture Cakes
Flour Girls
Pollman’s
Sugar House Custom Cakes
The Pastry Shop

Best Cookies
Bake My Day
ellenJAY
Guncles
Mama Shaw’s Bakery
Something Sweet Bake Shop
Southern Sweet Delights

Best Caterer
Bay Gourmet
Dreamland
Georgia Roussos
Meat Boss
Naman’s
Port City Preps
Stevie’s Kitchen

Best Burger
Butch Cassidy’s
Callaghan’s
Five Guys
Heroes Sports Bar
LoDa Bier Garten
Squid Ink

Best Steak
Briquette’s
Longhorn
Osman’s
Pour Baby
Ruth’s Chris
The Royal Scam

Best Sandwich Shop
Jersey Mike’s
Jimmy John’s
Mary Ann’s Deli
Mediterranean Sandwich Co.
Panini Pete’s
Regina’s

Best Seafood
Catfish Junction
Felix’s
Half Shell Oyster House
Original Oyster House
The Mariner
Wintzell’s

Best Brunch
Bonefish
Brick & Spoon
Butch Cassidy’s
Five
The Blind Mule
The Ruby Slipper

Best Breakfast
Bob’s Downtown Restaurant
Dick Russell’s BBQ
Meat Boss
Mo’Bay Beignet
Satori
The Ruby Slipper

Best Ethnic Restaurant
3 Flavors
7 Spice
Aroy Thai
Jerusalem Café
Rice
Yak

Best Mexican Restaurant
El Mariachi
Hacienda San Miguel
La Cocina
Los 3 Amigos
Roosters
Taco Mama
Taqueria Mexico

Best Pizza
Cortlandt’s
Joe’s Pizza & Pasta
Marco’s
Mellow Mushroom
Pizzeria Delphina
Semmes House of Pizza
The Spiffy Fox

Best Coffeehouse
Caffeine Corps
Carpe Diem
Moka’s
Nova Espresso
Satori
Serda’s
Yellowhammer Coffee

Best Eastern Shore Coffeehouse
Beans & Brews
Page & Palette
Refuge
Soul Caffeine
The Coffee Loft
Warehouse Bakery

Best Local Grocery Store
Fairhope Health Foods
Food Champs
Food Pak
Greer’s
Mosley’s Meat Market
Old Shell Market
Ship & Shore

Best Grocery Chain
Greer’s
Piggly Wiggly
Publix
Rouse’s
Walmart Neighborhood Grocery
Winn Dixie

Best Grocery Delivery/Pick-Up
Greer’s
Instacart
Rouse’s
Shipt
Walmart
Whole Foods

Best Place to get Local Produce/Foods- Mobile
Lil Brian’s
Mac’s Fresh  Produce
Market in the Park
Saraland Produce
Sessions Farms
Ted & Nancy’s

Best Place to get Local Produce/Foods – Baldwin
Allegri Farm Market
Burris Farm Market
Fairhope Health Foods
Hazel’s Market
McKenzie Farm Produce
Seasons In the Sun

Best Barbecue Restaurant
Cotton State BBQ
Dick Russell’s BBQ
Dickey’s Barbecue Pit
Dreamland BBQ
Meat Boss
Moe’s BBQ

Best Barbecue Sauce
Cotton State BBQ
Dick Russell’s BBQ
Dreamland
Hickory Pit Too
Meat Boss
Moe’s BBQ

Best Ribs
Bama Bob’s BBQ
Bay Barbecue
Dick Russell’s BBQ
Dreamland
Meat Boss
TexarBama

Best Raw Oysters
Acme Oyster House – Gulf Shores
Bluegill
Half Shell Oyster House
Original Oyster House
The Shrimp Basket
Wintzell’s

Best Seafood Market
Bayou Seafood Co.
Billy’s Seafood
DIP Seafood – Mudbugs
J & B Seafood
Market by the Bay
Mudbugs at the Loop

Best Drunk Food
Bob’s Downtown Restaurant
LoDa Bier Garten
Mediterranean Sandwich Co.
O’Daly’s Hole in the Wall
The Blind Mule
Waffle House

Best Hangover Food
Bob’s Downtown Restaurant
Butch Cassidy’s
Foosackly’s
Pirate’s Cove
Ruby Slipper
Waffle House

Kids

Best Kids’ Clothing Store – NEW
Gigi & Jay’s
Little Monkey Toes
Smock it like It’s Hot
The Holiday
The Mulberry Bush
Tiny Town

Best Kids’ Consignment Clothing Store
Carousel Kids
Kids Kottage
Kidz Klozet
Kids Wearhouse
The Mulberry Bush
Wee Exchange

Best Summer Camp
Bay Area Performing Arts, LLC
Government Street Baptist Church
Gulf Coast Exploreum Science Center
St. Dominic
Sunny Side Drama Camp
The PACT

Best Daycare/Mother’s Day Out
Christ United Methodist
Moffett Road Baptist Child Development Center
St. Ignatius
St. Mary’s
West Mobile Baptist Church
Westminster Presbyterian

Best Preschool
Discovery Island CDC
Jubilee Child Care Preschool
Just 4 Development Laboratory
St. Luke’s Episcopal School
St. Paul’s EEC
Westminster Presbyterian

Best Birthday Party Place
Get Air
Gulf Coast Exploreum Science Center
Pete’s Party Castle
Play Café
Pump It Up
USS Alabama

Most Kid Friendly Neighborhood
Brookwood
Jackson Heights
Llanfair
Regency Oaks
Riverwood Estates
Rosswood

Best Kid-Friendly Local Attraction
Bellingrath Gardens and Home
Dauphin Island Sea Lab
Five Rivers Delta Center
Gulf Coast Exploreum Science Center
GulfQuest
OWA

Best Dance Studio
Broadway South Dance Studio
Magnolia Dance Company
Mobile Ballet
Robinson’s School of Dance
Sheffield School of the Dance
Turning Pointe Academy

Best Pediatric Dentist
Dr. Leslie Buckley, General Dentistry for kids, teens and young adults
Dr. Maureen Baldy
Dr. Stephen Greenleaf, Pediatric Dentistry of Mobile
Dr. Trey’s Children’s Dentistry, Dr. Trey Fellers
Thomas and Moore Pediatric Dentist
Welford & McMurphy

Best Orthodontist
Dr. James Donaghey, Donaghey Orthodontics
Harvey & Thomas Orthodontics
Hicks & McMurphy Orthodontics
Island Orthdontics
Oliver Orthodontics
South Alabama Orthodontics

Best Pediatrician
Dr. Carey McDade Hancock, Franklin Primary Health
Dr. Cathy Huettemann, Children’s Medical Group
Dr. John Sands, Pediatric Associates
Dr. Johnathan Holmes, Children’s Medical Group
Dr. Nancy Wood, Pediatric Associates
Dr. Robin McNair, Pediatric Associates

Best Kid Photographer
Alicia Marie Photography
Ally-Rae Photography
Hannah Stinson Photography
Jamie Roberts Portraiture
Laura Cantrell
Leslie Walley Photography
Nicky Mendenhall Photography

Best Public School
Alma Bryant High School
Baker High School
Eichold Mertz School of Math, Science and Technology
Hutchens Elementary School
Mary B. Austin Elementary School
Phillips Preparatory

Best Private School
Faith Academy
McGill Toolen Catholic High School
Mobile Christian School
St. Luke’s Episcopal School
St. Paul’s Episcopal School
UMS Wright Preparatory School

Best Preschool Teacher
Hartley Little, St. Ignatius
Heather Vella, Wilmer Elementary PreK
Kate Percy, Soaring Eagles Child Development Center
Shelly Thompson, St. Luke’s
Susan Barber, St. Dominic
Victoria Schumann, St. Luke’s

Coolest Elementary School Teacher – Mobile
Ashton Gibbs, St. Vincent dePaul
Jessica Cassady, MCPSS elementary special education
Kindra Blackwell, St. Elmo Elementary
Mandy Barrick, Semmes Elementary
Maria Gronowski, Mary B. Austin
Nicole Baranov, Hutchens Elementary

Coolest Elementary School Teacher – Baldwin
Brittany Luckie, Fairhope Intermediate
Christie Lyles, Elsanor Elementary
Courtney Cunningham, Rosinton Elementary
Kacie Hardman, Fairhope Elementary
Kylie Threadgill, Spanish Fort Elementary
Tania Best, Bayside Academy

Coolest Middle School Teacher- Mobile
Channi Zirlott, Causey Middle School
Alicia Matthews, St. Luke’s
Andrea Vickers, Philips Prep
Jennifer Heisler, St. Mary’s
Rosalie Hyatt, Grand Bay Middle School
Sarah Pritchard, St. Ignatius

Coolest Middle School Teacher – Baldwin
Anna Hunt, Spanish Fort Middle School
Brandi Thompson, Foley Middle School
Caroline Bryars, Spanish Fort Middle
Cathey Ho, Daphne Middle School
Julie Rosado, Gulf Shores Middle School
Leslie Beck, Central Baldwin Middle School

Coolest High School Teacher- Mobile
Alison Burrow, Murphy High School
Gail Jones, St. Paul’s Episcopal School
Jeremiah Quattrone, Citronelle High School
Madison Atchison, Baker High School
Mollie Betsch, Mary G Montgomery
Ricky Miller, Alma Bryant High School

Coolest High School Teacher-Baldwin
Carson Baker, Bayshore Christian School
Griffin Hood, Daphne High School
James Fortune, Robertsdale High School
Mandy Jennings, Fairhope High School
Michelle Chapman, Bayshore Christian School
Sam Small, Bayside Academy

MEDIA

Favorite Radio Station FM
96.1 The Rocket
FM TALK 106.5
WABD 97.5
WBLX 93.9
WKSJ 94.9
WZEW 92.1

Favorite Radio Station AM
Archangel 1410 AM
WABF 1480
WNTM News Radio 710

Best Local DJ
DJ Blayze – WBLX
Gene Murrell – WZEW
Matt McCoy – WZEW
Shelby Mitchell – WKSJ
Tony Ployzcinski – WZEW
Twiggins – WABD

Best DJ Team
Dan Brennan & Shelby Mitchell – WKSJ
Mark & Lee WNSP
Mobile Mornings with Sean and Dalton -FM TALK 106.5
Sip & Chew with Mike & Stu, FM Talk 106.5
Tony & Kelly – WZEW

Best Local Morning Show/DJ
LA Catholic Morning – Archangel Radio
Mobile Mornings with Sean & Dalton – FM Talk 106.5
Opening Kickoff- WNSP
Randy Kennedy Show, Sports Talk 99.5
Uncle Henry – News Radio 710
ZEW Tony Ployzcinski

Best DJ Voice
DJ Blayze – WBLX
Gene Murrell – WZEW
Kelly Finley, WZEW
Matt McCoy – WZEW
Mz. Baldy, WBLX
Twiggins – WABD
Uncle Henry – News Radio 710
Best Talk Radio Host/Show
Community Roundtable with Kelly Finley, WZEW
LA Catholic Morning – Todd Sylvester- Archangel Radio
Midday Mobile with Sean & Dalton – FM Talk 106.5
Mobile Mornings with Sean & Dalton- FM Talk 106.5
Uncle Henry – News Radio 710
What’s Working with Cam Marston

Best Sports Radio Host/Show
Bennett Katz- McT Live
Eli Gold – WZEW
FM Talk Sports Night with Dalton Orwig and Corey LaBounty
Paul Finebaum -FM Talk
Randy Kennedy, Randy Kennedy Show, Sports Talk 99.5
The Opening Kickoff with Mark Heim and Lee Shirvanian WNSP

Best Local Evening TV Newscast
FOX 10
WKRG
WPMI 15

Best Local Morning TV Newscast
FOX 10
WKRG
WPMI 15

Best Anchor
Darwin Singleton – WPMI
Devon Walsh – WKRG
Kelly Foster – WPMI
Kym Anderson – WPMI
Lenise Ligon – FOX 10
Peter Albrecht WKRG
Sarah Wall – FOX 10

Best Meteorologist
Alan Sealls – WPMI
Ed Bloodsworth – WKRG
Jason Smith – FOX 10
John Nodar – WKRG
Kelly Foster – WPMI
Michael White – FOX 10

Best TV Investigative Reporter
Andrea Ramey – WPMI
Brendan Kirby – FOX 10
Lee Peck – FOX 10
Peter Albrecht WKRG
Rachael Wilkerson WPMI
Shelby Myers – FOX 10

Best Sports Coverage
FOX 10
WKRG
WPMI 15

Best Weekend TV News Team
FOX 10
WKRG
WPMI 15

Best Lagniappe Reporter
Dale Liesch
Gabriel Tynes
Jason Johnson
John Mullen

Favorite Lagniappe Columnist
Alan Sealls, Weather
Alyson Sheppard, Libations
Andy MacDonald, Cuisine
Ashley Trice, Opinion
Asia Frey, Film
Boozie Beer Nues, Gossip
Catherine Rainey, Books
Dr. Zodiac, Horoscopes
Jeff Poor, Opinion
Kevin Lee, Arts
Mark Bryant, Sports
Master Gardeners, Gardening
Randy Kennedy, Sports
Rob Holbert, Opinion/Media
Ron Sivak, Business
Stephen Centanni, Music

Favorite Lagniappe Cover Story
Finding Clotilda by Ben Raines
Group Homes Shut Down by Jason Johnson
Shatter the Silence by Gabriel Tynes
Tensaw Timebomb Series by Lagniappe Staff
The Reluctant Father of Recycling by Alyson Sheppard
Where da Gold At? The Story of the Crichton Leprechaun by Dale Liesch

Favorite Lagniappe Cover Image
A Nowhere Bridge By Laura Mattei
Crichton Leprechaun, Laura Mattei
High School Football Preview by Shane Rice
Man’s Best Friend by Shane Rice
Mel Showers 2019 Nappie Awards by Shane Rice
Tensaw Timebomb, Laura Mattei

Favorite local content creator
Amanda Gibson, Lemon Baby
Breck Pappas, Mobile Bay Monthly
JD Crowe, al.com
Johnny Gwin, Deep Fried Studios
Lynn Oldshue, Our Southern Souls/APR
Steve Joynt, Mobile Bay Mask

Favorite Glossy Magazine
Access
Eastern Shore Parents
Mobile Bay Monthly
Mobile Bay Parents
Mobile Mask
Relocating Baldwin County

Favorite Local Website or Blog
Blonderella, Nickole Haymaker (Instagram)
Centsible Blonde, centsibleblonde.com, Brittney Wittner
Lemon Baby, lemonbaby.co, Amanda Gibson
Three Boys and a Dog, 3boysandadog.com, Kelli Miller
What’s Happening Mobile, Lillian Dean (Facebook)
When Life Hands You Grapes, whenlifehandsyourgrapes.com, Michelle Murrill

Best Local TV ad
Andy Citrin
David J. Maloney
Eiland and Ritchie, Call Bill
Joe Bullard
MAWSS, Keep Water Working
Palmer’s Toyota
Persinger Automotive

Best Website Developer
BIS Designs
Blue Fish
Dogwood Productions
Portside Advertising
Southern View Media

Best Marketing/Events Company
Emulous Creative
JJPR
Oyster Shell Strategy
Portside Advertising
Southern View Media
Valorey Media

MUSIC
Best Local Band*
*The top two vote-getters who best fit these descriptions will be declared the winners: Best Local Band and Best Local Cover Band
Analog Missionary
Ayers Brothers Band
Deluna
Disco Kiss
Fat Lincoln
Hollywood Vagabonds
Levelup
Marlow Boys
Pearls of Trinity
Red and the Revelers
Red Clay Strays
The Underhill Family Orchestra

Best Country Band/Performer
Bobby Hiatt & The Blackwater Band
Brandon Blackburn
Brooke Brown
Bruce Smelley
Disco Rednecks
Ella Marie Salter
Jesse Howard
Last Call Rodeo
Red Clay Strays

Best Underground/Metal Band
A Sunday Fire
Excessum
Love the Hate
Oracle
Shotgun Carousel
Son of a Gun

Best Blues Band/Artist
Adam Holt
Andrew Ayers
Jamell Richardson
Johnny No
Lisa Mills
Ric McNaughton

Best Club to See Live Music
Blues Tavern
Callaghan’s
O’Daly’s
Soul Kitchen
The Merry Widow
Veet’s

Best Outdoor Bar to See Live Music
Bluegill
Bone and Barrel
Dority’s
Flora-Bama
LuLu’s
The Frog Pond

Best Non-Bar Venue
Live at Five, Halstead Amphitheater
Mobile Civic Center Theater
Saenger Theatre
The People’s Room
The Wharf

Best Solo Musician
Adam Holt
Brooke Brown
Eric Erdman
Jerry Powell
Laurie Anne Armour
Ross Newell
Ryan Balthrop

Best Jazz Musician
Andrew Ayers
Chip Herrington
Jimmy Roebuck
John Cochran
John Kline
Justin Fobes
Roman Street

Best Hip Hop Artist
Bates
Bobby Kennedy
Lucky Luciani
Mr 88
Teejaesohigh
Tommy Chayne

Best Music/Record Store*
*We will declare best music (instrument) store and best record store
Andy’s Music
Bay Sound
Blues Angel
Dr Music
Mobile Records
Picker’s Paradise

Best Local Recording Studio
Admiral Bean
Dauphin Street Sound
Day 6 Entertainment Group
Grave Danger
Studio 78
Studio H20

Best Guitar Player
Adam Holt
Corky Hughes
Jake Fleetwood
Jordan Steele
Paul Alford
Phil Proctor
Zach Rishel

Best  Singer/Voice
Anstrom
Billy Waldron
Brandon Coleman
Kristy Lee
Mary Alice
Ross Newell
Symone French

Best Drummer
Bryan Ayers
Greg Owens
John Hall
John Milham
Jonah Miller
Karl Langley
TK Kovacevich

Best Bassist
Eric Peterson
Mario Rivera
Michael Bullock
Stan Foster
TJ Thompson
Tony Novak

Best Piano Player
Andrew Ayers
Blayne Pierce
Chris Spies
Gene Murrell
Jacob Hall
John Anthony

Best Drag Queen Performer
Amber Douglas
Champagne Munroe
Jawakatema Davenport
Miss Cie
Miss Loretta
Venus Shante Davis
Zamareyah Dawn

Best DJ
Dalton Muse
DJ Blayze
DJ Mbezzle
DJ Tay
Russell Combs
Wermzer

Best Music Festival
Frank Brown International Songwriters Festival
Hangout
SouthSounds
Stapleton Bluegrass Festival

NIGHTLIFE

Best All Around Bar – Mobile
Alchemy Tavern
B-Bob’s
Callaghans
O’Daly’s
Post
Veet’s

Best All Around Bar – Baldwin
LWCC
Manci’s Antique Club
Plow
The Bone and Barrel
The River Pub
Top of the Bay

Best Bartender – Mobile
Courtney Anthony, Butch Cassidy’s
Jerry Grady, B-Bobs
Kendall Turk, POST
Liz Bethea, Callaghan’s
Ricky Havens, Pour Baby
Tyger Kunz Bullock, Alchemy Tavern

Best Bartender – Baldwin
Alisha Easterling, The River Pub
April Landrome, Island Time Daiquiris
Ashley Branum
Holly Alberto, C’est le Vin
Jacky Perkins, The River Pub
Rebekka Dyess

Best New Bar
C’est Le Vin
Crown Hall
Herz
Las Floriditas
Squid Ink
The Ice Box Bar

Best E-Sho Bar
Flybar
Manci’s Antique Club
Plow
The Bone and Barrel
Tongue & Groove Drinkery
Top of the Bay

Best WeMo Bar
Boondock’s Bar
Cock-eyed Charlies
Key West Lounge
LoDa Bier Garten
Pour Baby
Tilly’s Dance Club

Best MiMo Bar
Ashland Midtown Pub
Blues Tavern
Butch Cassidy’s
Callaghans
Nixon’s
Red or White

Best LoDa Bar
Alchemy Tavern
Hayley’s
O’Dalys
OK Bike Shop
The Brickyard
The Haberdasher

Best SoMo Bar
Dority’s
Pelican Pub
Pelican Reef
Pirate’s Bar & Grill
Zebra Club

Best South Baldwin Bar
Buddy’s Lounge
C’Est Le Vin
Cocktails and Dreams
Doc Holliday’s
Groovy Goat
The Office

Best Beach Bar
Flora-Bama
LuLu’s
Pink Pony
Pirate’s Cove
Pleasure Island Tiki Bar
The Gulf

Best Wine Bar
C’Est Le Vin
Domke
Firehouse
POST
Pour Baby
Red or White

Best Fancy Drink Bar
Las Floriditas
POST
Sidecar Lounge
Squid Ink
The Haberdasher
Tongue & Groove Drinkery

Best Happy Hour Bar
Butch Cassidy’s
Flipside
Hayley’s
The Garage
The Haberdasher
The River Pub

Best E-Sho Happy Hour
California Dreaming
Flybar
Manci’s Antique Club
Sunsert Pointe at Fly Creek Marina
Tamara’s
Top of the Bay

Best Sports Bar
Baumhower’s Victory Grille
Buffalo Wild Wings
Draft Picks
Heroes
Hooters
Walk On’s Bistreaux

Best Place to Shake Your Booty
B-Bob’s
Boo Radley’s
LWCC
Saddle-Up Saloon
Tilly’s Dance Club
Troubadours Country Saloon

Best Gay Bar
B-Bobs
Flip Side
Gabriel’s
Herz
Midtown Pub

Best Dive Bar
Brickyard
Dudley’s Lounge
Gabriel’s
Hayley’s
LWCC
The River Pub

Favorite Craft Beer
Bell’s Two Hearted Ale
Catawba Bluegill Blonde
DuClaw Dad Bod
Ghost Train Gulf Coast IPA
Haint Blue IPA
Sweetwater 420

Favorite Import Beer
Corona
Dos Equis
Guinness
Modelo
Red Stripe
Stella Artois

Favorite Domestic Beer
Bud Light
Budweiser
Coors Light
Michelob Ultra
Miller Lite
Yuengling

Best Local Brewery
Big Beach Brewing Co.
Braided River Brewing
Fairhope Brewing Co.
Haint Blue Brewing
Iron Hand Brewing
Old Majestic Brewing
Serda Brewing

Bar with Best Tap beer Selection
Alchemy Tavern
Buffalo Wild Wings
Draft Picks
LoDa Bier Garten
Mellow Mushroom
Walk On’s Bistreaux

Favorite Casino
Beau Rivage
Golden Nugget
Hard Rock
Palace Casino
Scarlet Pearl
Wind Creek

Best Margarita
El Papi
Fuego
Hacienda San Miguel
Roosters
Taco Mama
Taqueria Mexico

Best Bloody Mary
Brick and Spoon
LoDa Bier Garten
Moe’s BBQ
T.P. Crockmiers
The River Pub
The Ruby Slipper

Best Bar Trivia
Flybar
Mellow Mushroom
Moe’s BBQ
Serda Brewing
The Blind Mule

Best Gentleman’s Club
Cookies n Cream
Diamonds
Lotus
The Candy Store

POLITICOS

Hardest Working Official – City of Mobile (Elected or Appointed)
Chief Lawrence Battiste
Chief Mark Sealy
City Attorney Ricardo Woods
City Clerk Lisa Lambert
Mayor Sandy Stimpson
Public Safety Director James Barber

Hardest Working City Councilperson – Mobile
Bess Rich
CJ Small
Fred Richardson
Gina Gregory
Joel Daves
John Williams
Levon Manzie

Hardest Working Elected Official – Mobile County
Judge Jill Phillips
MCPSS Superintendent Chresal Threadgill
Mobile County Commissioner Connie Hudson
Mobile County Commissioner Jerry Carl
Mobile County Commissioner Merceria Ludgood
Mobile County DA Ashley Rich
Mobile County Sheriff Sam Cochran

Hardest Working Elected Official- Eastern Shore
Dane Haygood, Daphne Mayor
Karin Wilson, Fairhope Mayor
Kevin Boone, Fairhope City Councilman
Mary Brabner, Spanish Fort City Councilperson
Michael M. McMillan, Spanish Fort Mayor
Tommie Conaway, Daphne City Councilperson

Hardest Working Elected Official – South Baldwin
Jared Lyles. Silverhill Mayor
Jason Dyken, Gulf Shores City Councilperson
John Koniar, Foley Mayor
Joni Blalock, Orange Beach City Councilperson
Robert Craft, Gulf Shores Mayor
Tony Kennon, Orange Beach Mayor

Hardest Working Elected Official – Baldwin County
Baldwin County Sheriff Hoss Mack
BCBE Superintendent Eddie Tyler
County Commissioner Billie Jo Underwood
County Commissioner Jeb Ball
County Commissioner Joe Davis, III
County Commissioner Skip Gruber

Hardest Working Local State Legislator
Rep. Barbara Drummond
Rep. Chris Pringle
Rep. Napoleon Bracy
Rep. Shane Stringer
Sen. Chris Elliott
Sen. Vivian Figures

Next U.S. Senator from Alabama
Doug Jones
Jeff Sessions
Tommy Tuberville

Next AL-D1 Congressperson
Bill Hightower
Jerry Carl
Kiani Gardner

Best Salon – Mobile
Genesis
Harlow
Inspire
Meraki Studios
Salon DMH
Studio PH

Best Salon – Baldwin
Hairdo at the Fort
McClantoc Hair Studio
Salon Royale
Salon Thirty-One
Tami’s Mask & Mirror
The Sanctuary Salon

Best Overall Stylist – Mobile
Meagan Brown Holley – Meraki
Jennifer Freeman – Salon DMH
Phrankey Lowery – Studio PH
Taylor Westwood – Inspire
Teddy Ward – Studio PH 
Whitney Vittor – Salon West 5400

Best Overall Stylist- Baldwin
Ally Taylor, Ally Taylor Beauty
Barkley Langan – Barkley Does Hair
Kristen Watler – Salon Royale
Tami Williams – Tami’s Mask & Mirror
Tiffanii Lombardo
Tina Latapie – McClantoc Hair Studio

Best Special Event Stylist
Allie Pierce – Salon Royale
Courtney Butler, Courtney Butler Hair
Courtney Matthews
Lauren Waldrop – Tami’s Mask & Mirror
Natalie Pittman – Salon DMH
Shannon Amacker – Meraki

Best New Hair Stylist
Angel Adams – Studio PH
Annelore Box – Salon Royale
Makenzie Oats – Genesis
Nickolas Sullivan – Nickolas Sullivan Hair
Shannon Amacker – Meraki
Sydney Stringer- Strands

Best New Salon
Ally Taylor Beauty
Meraki Studios
Salon West Hairdressers
Strands
The Mane Colour
The Male Room

Best Lash Salon or Artist
Amy Le
Brooklyn Johnston
Brooksy Walley, Lash Revival
Jeanna Pak
Lisa Hahn Nguyen
Primp

Best Colorist – Mobile
Caitlin Newell – Haven
Jessica Price – Primp
Julie Burrus – Inspire Salon
Natalie Pittman – Salon DMH
Shenna Marie
Vanna Uptagraft

Best Colorist – Baldwin
Allie Pierce – Salon Royale
Chandise Hampton – The March Hare
Laura Vendetti – Tami’s Mask & Mirror
Kristen Watler – Salon Royale
Stephen Morgan – The Mane Colour
Tami Williams – Tami’s Mask & Mirror

Best Scissor Wizard – Mobile
Caitlin Newell – Haven
Greg Shepherd – Studio PH
Julie Burrus – Inspire Salon
Brandi Suther – Meraki
Megan Stebbins – Salon DMH
Becca Townley – Allure

Best Scissor Wizard – Baldwin
Chuck Branum – Salon Royale
Michael Borst – Salon Royale
Kayla Bubalo – The Sanctuary Salon
Tina Latapie – McClantoc Hair Studio
Ally Taylor, Ally Taylor Beauty
Tami Williams – Tami’s Mask & Mirror

Best Barber/Barber Shop – Mobile
Don Thomaston
Hillcrest Barbers
Stephen Kountz
Mo’s Barbershop
Mayo Barber Shop
Mike’s Barber Shop

Best Barber/Barber Shop – Baldwin
Dallas Jones Barber Shop
Eastern Shore Barber Shop
Gentlemen’s Barbershop
Michael Borst – Salon Royale
Gentleman’s Quarters Barbershop
Old Spanish Trail Barber Shop

Best Make-up Artist
James Edward
Ashley Jones
Chloe Wadsworth
Courtney Matthews
Tessa Moody
Olivia Rumbley

Best Hooha Waxer
Anna Bishop Bloom
Bailey Luloff
Crystal Quattrone – Bare Esthetics
Jitka Boyd – Salon Royale
Leah Jeffreys – Leah’s Place
Elizabeth Spence- Tami’s Mask & Mirror

Best Place to get Mani/Pedi – Mobile
Charm Nail Lounge
Nails Couture
Classy Nails
Spring Nails and Spa
Royal Day Spa
Vivian’s

Best Place to get Mani/Pedi – Baldwin
The Nail Place
French Tip Nail Spa
Leila’s Nails and Spa
Nail Studio
Update Nail & Spa
Tami’s Mask & Mirror

Best Esthetician
Crystal Quattrone – Bare Esthetics
Ashley Maynard
Jade Kittrell
Hanna Hogle – Sunrise Dermatology
Dana Austin, Genesis Salon
Liz Parden – Lyons Elite Day Spa

Best Day Spa – Mobile
Battle House Spa
Lyons Elite Day Spa
The Martin Center
Medspa at the Park
Nouveau
Above and Beyond Hot Yoga Center & Salt Therapy

Best Day Spa – Baldwin
Salon Royale
Mountain Massage & Day Spa
Sole Med Spa
Nomad Spa
Tami’s Mask & Mirror
The Spa at The Grand Hotel

Best Tanning Salon/Spray Tan
Nu(ish) Tanning & Wellness
Brush of Bronze
Tuscan Sun Tanning Salon
Palm Beach Tan
Southern Glow
Salt and Light

Best Massage Therapist – Mobile
Mollie Meinhardt
Karensa Gwin- Johnson
Hannah Boltz
Helen Ashbee
Rudy Smith
Theran Fox

Best Massage Therapist – Baldwin
Amanda Guzman
Heather Guy
Kenney Jackson
Lennifer Berdos
Kathryn Mixson
Roderick Gibbs

Mobile Bay’s Best Doctor
Dr. Julia Ellison, Ascension Medical Group
Dr. Charla Evans, Hillcrest Primary Care
Dr. Clare Carney, Alabama Medical Group
Dr. David Ross, Diagnostic & Medical Clinic
Dr. Genevieve McLeod, Alabama Medical Group
Dr. Ross Bishop, Ross Bishop, MD

Mobile Bay’s Best General Medicine Practice
Alabama Medical Group
Ascension Medical Group
Hillcrest Primary Care
Diagnostic and Medical Group
Family Medical of Mobile
Springhill Physician Practices

Mobile Bay’s Best Specialist (Doctor)
Dr. Ritesh Gupta, Cardiology
Dr. Jonathan Siegel, Gastroenterology
Dr. Deepak Kumar, Rheumatology
Dr. Hayden Long, Neurology
Dr. Barry Ballard, Surgery
Dr. Mark Douglas, Ophthalmology

Mobile Bay’s Best Specialist – Practice
Rihner, Gupta & Grosz Cardiology
Pulmonary Associates
Clark & Hirsch Neurosurgery & Spine
The Orthopedic Group
Surgical Association Of Mobile
Southern Cancer Center

Best Doc In the Box
Compass Urgent Care
Eastern Shore Urgent Care
Greater Mobile Urgent Care
Hillcrest Urgent Care
Immediate Care
Urgent Care By the Bay

Best Eye Doc
Dr. Jeff Morrow
Dr. Valerie Vick
Dr. Jo Ann King
Dr. Peter Zloty
Dr. Curtis Graf Jr
Dr. Anne Baranano

Best Orthopedic Doc
Dr. Tim Revels, AOC
Dr. Michael Granberry, AOC
Dr. Adam Handwerger, The Orthopedic Group
Dr. Suanne White-Spunner, AOC
Dr. Matthew Barber, AOC
Dr. Roger Setzler, AOC

Best Vasectomy Doc
Dr. Paul Scott, Urology Associates
Dr. Lisa Bailey, Fairhope Urology
Dr. S. Harbour Stephens, Urology Associates
Dr. William Blaylock, Urology Associates
Dr. Charles White, Urology Associates
Dr. William Terry, USA Health

Best Doc to Kick Cancer’s Ass
Dr. Michael Meshad, Southern Cancer Center
Dr. Daniel Cameron, USA Health
Dr. Jennifer Scalici, USA Health
Dr. Brian Heller, Southern Cancer Center
Dr. James Galle, Ascension
Dr. Nicole Angel, Southern Cancer Center

Best Hooha Doctor -GYN
Dr. John Val Gallas, Bay Area Physicians for Women
Dr. Amy McCoy, Bay Area Physicians for Women
Dr. Lauren Lambrecht, Azalea City Physicians
Dr. Susan Vance, Women’s Health Alliance
Dr. Kirby Plessalla, Mobile OB-GYN
Dr. Quin Bixler, Mobile Bay OB- GYN

Best Hooha Doctor – OB
Dr. Helen Rogers, Bay Area Physicians for Women
Dr. Max Rogers, Bay Area Physicians for Women
Dr. Lauren Self, Azalea City Physicians
Dr. John Val Gallas, Bay Area Physicians for Women
Dr. Glen Gallaspy, III, Azalea City Physicians
Dr. Maggie Krueger, Azalea City Physicians

Best Place to have a Baby
Springhill Medical Center
Mobile Infirmary
Providence Hospital
Thomas Hospital
USA Children’s & Women’s
North Baldwin Infirmary

Best Boob Doc
Dr. Charles Dyas
Dr. Chris Park
Dr. James Koehler
Dr. Kitti Outlaw
Dr. Randy Proffitt
Dr. Stephen Sheppard

Best Facelift Doc
Dr. Chris Park
Dr. Henry Barber
Dr. Kimberly Donnellan
Dr. Michael Lyons
Dr. Randy Proffitt
Dr. Fred Fedok

Best Dermatologist
Dr. Amy Morris
Dr. Kathryn Dempsey
Dr. Ryan Ramagosa
Dr. Scott Van Loock
Dr. Dena Howell

Best Weight Loss Doc
Dr. William Urquhart
Dr. Leonard Weinstein
Dr. James Jardine, Medi-Weightloss
Dr. Lawrence Carpenter, Aesthetics and Weight Loss
Dr. Ruth Shields, Healthy Weight 4 Me
Dr. Forrest Ringold

Best Back Cracker (Chiropractor)
Dr. Samantha Chirichella
Dr. Darrell Petrey
Corsentino Chiropractic
Dr. Ken Bishop
Dr. Justin Southall
Liberation Chiropractic

Best Dentist – Mobile
Grelot Dental
Dr. Chris Salter, Skyline Family Dental
Dr. Shaun Small, Complete Dental
Drs. Maitre & Crabtree
Noblet Family Dental
Dr. David Norstedt, Cottage Hill Dental

Best Dentist – Baldwin
Dr. John Maddox
Dr. Barry Booth
Dr. Gregory Sweeney
Dr. Dan Buckley
Dr. Doug Harrell

Best Cosmetic Dentist
Noblet Family Dental
Grelot Dental
Drs. Maitre & Crabtree
Dr. Dan Perry
Dr. Shaun Small, Complete Dental
Dr. Kim Stiegler

Best Fitness Facility
Mission Fitness
ProHealth Fitness Center
Cycle Circuit
barre3 Mobile
Orangetheory Fitness Mobile
Hillcrest Fitbody Bootcamp

Best Personal Trainer
Ryan Mahanay
Missy Dunnam
Jessica Sweeney
John Seddon
Rachel Thibodeaux
Josh Foster

Best Veterinarian
Dr. Carl Myers, Theodore Veterinary Hospital
Dr. Jennifer Wilder, ARK Animal Clinic
Dr. Madison Gordon, Westside Veterinary Hospital
Dr. Mary Katherine Cross, Old Shell Road Animal Hospital
Dr. Randy Wesson, Wesson Animal Clinic
Dr. David Martin, Parkway Animal Hospital

Best Veterinary Clinic
Old Shell Road Animal Hospital
Moffett Road Veterinary Clinic
Ark Animal Clinic
Theodore Veterinary Hospital
TLC Veterinary Hospital
Parkway Animal Hospital

Best Pet Groomer
Adorable Dos
Addicted to Dogs
Waggy Tail Pet Grooming & Resort
Dana & Friends Pet Grooming
Lola Bell’s
Head to Tail Pet Grooming

Best Pet Boarding/Doggie Daycare/Sitting
Port City Pups
Always Home Pet Sitting Services
Go Play Pet Services
Lola Bell’s
Copeland’s Pet Motel & Grooming
Golden Paw

Best Pet Store
B&B Pet Stop
Lola Bell’s
Dog Days Barkery
Tractor Supply Co.
PetSmart
PetSupplies Plus

Best Florist
All A Bloom
Bay Flowers
Belle Bouquet
The Shade Tree
LUSH
Rose Bud

Best Photographer/Studio
Kayla Steade Photography
Toni Riales Photography
Ellenburg Photography
Cornerstone Photography
Melinda Mercer Photography
Abigail Wellinghurst Photography

Best Yoga Studio
Sway
Above and Beyond Yoga and Salt Therapy
Glow Yoga
Mission Fitness
Soul Shine Yoga
Sterling Hot Yoga

Best Carwash/Detail
Bebo’s
Down South Detail
EZN Storage & Detail
Delta Bay Detailing
Rich’s Car Wash
Ultra Carwash

Best Divorce Lawyer
John Teague
Stephen P. Johnson
Jerry Pilgrim
Krissy McCulloch
Lee Holland
Theresa Williamson

Best DUI Attorney
J.Byron Brackin, III
Jonathan McCardle
John White
Tom Walsh
Jason Darley
John Beck

Best Criminal Defense Attorney
Chase Dearman
Buzz Jordan
Dennis Knizley
Brian Lockwood
Jeff Deen
Tom Walsh

Best Personal Injury/Trial Attorney
David J. Maloney
Fred Moore
Steve Moore
David J. Maloney
Bryan Comer
Andy Citrin
Eaton Barnard

Best Personal Injury Firm
Moore Law Firm
Tobias, McCormick & Comer
Long & Long
Maloney -Lyons
Greene & Philips
Boeteler, Richardson & Wolfe

Best Real Estate Firm
Roberts Brothers
Keller Williams
Berkshire Hathaway
Better Homes and Gardens
LLB&B
Exit Realty Lyon

Best Realtor
Meg McGovern, Roberts Brothers
Melissa Babcock, Keller Williams
Joselyne Ridings, Keller Williams
Sam Calderone, REMAX
Chris King, Roberts Brothers
Brandon Norsedt, Better Homes and Gardens

Best Mortgage Broker/Firm
Hometown Lenders
Mortgage Team 1
Jana Williston, Iberia Bank
New Horizons Credit Union
Trulend Mortgage
Magnolia Mortgage

Best Insurance Agent/Agency
Alison Horner – State Farm
Julie Henson – ALFA
Kelly DeFord – Kelly DeFord Insurance Agency
Racheal Kidd – State Farm
The Branyon Agency – Farmers
Donna Gatlin – State Farm

Best Computer/Cell Phone Repair
Experimax Central Mobile
Quick Fix Phone Repair
The iPhone Guy of Mobile
the Broken iPhone
uBreak iFix Daphne
Gulf Coast Phone Repair

Best Bank or Credit Union
Century Bank
Iberia Bank
New Horizons Credit Union
Regions Bank
Merchants & Marine Bank
Alabama Credit Union

Best Investment Banker/Financial Planner
Coldsmith, Ryder & Associates
Richard S. Brinson, PNC Bank
Ryan Schumann, Raymond James
Alexander Financial Group
Williams Financial Group

Best Car Dealership
Credit America Auto Sales
Joe Bullard
Palmer’s Toyota Superstore
Springhill Toyota
Auto Nation – Bel Air
Mobile Chevrolet

Best CPA
Keith Stewart, R. Keith Stewart CPA
Ted Crabtree, Ted Crabtree CPA
Ted Langley, Ted Langley, CPA
Nhat Truong, PCR Ice Cream
Jacob Baker, Lawrence & Lawrence
Rita Byers, Byers, Byers & Associates

Best Landscaper
FCS Property Services
Bay Landscaping
Southern Edge
West Bay Landscape and Lawn Maintenance
Miracle Landscape Services
Travis Wilson, Southside

Best Contractor/Homebuilder
Triumph Homes
Monarch Homes
Mark Swanson Builders Inc.
FCS Facility Maintenance
John Howard Homes
All Weather Roofing and Construction

Best Interior Designer
Randi Wilson
Augusta Tapia
Brenda Smith
Kade Laws Interior Design
Lindsey Feekner
March & May

Best Hardware Store
Andrew’s Ace
Blankenship’s
Dawes Hardware Store
Eastern Shore Ace Hardware
Spring Hill Ace
Builder’s Hardware & Supply Co

Best Pest Control
Xtreme Exterminating
A &P Pest Control
Arrow
Proshield
Aegis Pest Control
Mosquito Man

Best Antique Store
Antiques at the Loop
Olde Mobile Antiques Gallery
La La Land Modern Vintage
To Arms Antiques
Red Beard’s Treasure Chest
White House Antiques

Best Men’s Clothing Store
D&K
Francia’s
G Harvell
McCoy
Metzgers
Red Beard’s

Best Lingerie/Naughty Shop
The Gift Spot
NT Lingerie
The Little Drawer
Kalli’s Love Stuff

Best Women’s Boutique
Kenzlee Grace
Ballins
Southern Rave
Crimson Blue
Pink Post Office Boutique
Hemline

Best Women’s Boutique – Baldwin
M&F Casuals
Brown Eyed Girl
CK Collection
Cybele’s
Sadie’s
SWAY

Best Women’s Consignment
Back on the Rack
Hertha’s
Plato’s Closet
Rave Reviews
Revolution Resale
Second Edition

Best Place to get Mardi Gras Attire
D&K
Francia’s
Rave Reviews
Metzgers
Putting on the Ritz
Randall’s

Best Fine Jewelry
Elliot’s
Goldstein’s
Karat Patch
John Cauley
Lou’s
Zundel’s

Best Dry Cleaners
Gulf City
Jaguar
Master Cleaners
Paragon
Spring Hill Cleaners
Waite’s

Best Home Cleaning Service
Gibson Girls Task Masters
Specialty Home Services
Mandy’s Cleaning Service
Dunn Right
The Maids
Two Gals & A Mop

Best Local Pharmacy
Dawes Pointe
Rx Express Pharmacy
Midtown Pharmacy
By the Bay Pharmacy
Saraland Pharmacy

Best Shoe Store – Women’s
Dillards
DSW
Gallery Shoe Boutique
Ruby Blue
Shoe Station
Shoefly

Best Shoe Store – Athletic
Finish Line
Fleet Feet
McCoy
Red Beard’s
Run-N-Tri
Shoe Station

Best Gift Shop
Bellingrath Gardens
Bienville Souvenir & Gifts
Marcie n Me
Meggie B’s
Bunny’s Balloons
Oak Ridge Gifts and Boutique
Urban Emporium

Best Home Furnishings Store
Atchison Home
Barrow
Designer Collection
Badcock
Lagniappe Home Store
Green Gates Market

Best Tattoo Shop/Artist
CW Neese, Old Familiar
Exit 13
Alyssa Garza
Billy Jordan, The Bell Rose
Suzette Callahan, Yellowhammer
The Bell Rose

Best Vape Shop
Cloud 9
Loud Cloud
Up N Smoke
Parlor
Vapor Dreamz
Vapor’s Smoke Shop

Best CBD Oil Shop/Carrier
Genetix
CannaBama
Your CBD Store – West Mobile
CBD Health & Wellness
High Elevations CBD
American Cannabis Company

Best Big Boy/Girl Toy Store (ATVs, Golf Carts, Motorcycles, etc)
Cart Dr
Hall’s Motorsports
Mobile Bay Harley Davidson
Moto Tech Racing
Tractor Supply Co.